Yapı Denetim Firmaları Ne Yapar?

yapı denetim firmaları

Yapı Denetim Firmaları Ne Yapar?

Yapı denetim firmaları ne yapar? sorusundan önce yapı denetim sektörünün çıkış hikayesini anlatmaya çalışalım. Marmara ve Düzce’de 1999 yılında meydana gelen depremde, ülkemizdeki yapıların ne kadar denetimsiz olduğunu ve bu konudaki yetersizliğimizi bize göstermiştir. Yapılaşmaları denetmedeki beceriksizlikler yaklaşık 18.000 vatandaşımızın ölümüne, on binlerce kişinin de yaralanmasına neden olmuştur. Depremin sonucunda 55.000 konut yıkılmış yada ağır hasar almıştır.

Depremin yarattığı ağır bilanço sonrası otoriteler yapılardaki denetimsizliklerin önüne geçmek için çeşitli arayışlar içerisine girmiştir. Bu girişimler sonucunda birçok kanuni düzenlemelere başvurulmuştur.  Bu düzenlemelerden ilki  3 Şubat 2000 tarihli ve 595 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 27 il pilot olarak seçilmiş ve Yapı Denetim Şirketleri kurulmasıyla ilk uygulamalara başlanmıştır. Böylece Yapı Denetim Sistemine geçişin ilk adımları atılmıştır.

 

Günümüze kadar mevcut düzenlemeler ve kanunlar değiştirilerek ve yenileri eklenerek şuanki son haline kadar gelmiştir. Her ne kadar en mükemmel şeklini alamasa da eskiye oranla daha sağlam yapıların inşaa edilmesinde farkındalık yaratmış ve işini ciddi şekilde yapan firmaların oluşmasına imkan vermiştir.

Sorumuzun cevabına gelince; yapı denetim firmaları  hiçbir müşterisini ayırmadan, hiçbirine taviz ve müsamaha göstermeden yasanın öngördüğü bütün şartlara uygun binalar üretilmesinde rol alır.

Bu yazıyı paylaş