Projenize Uygun Yazılım

Projenize Uygun Yazılım

Projenize Uygun Yazılım

Projenize Uygun Yazılım

Projenize Uygun Yazılım bulmak  eskiye göre çok daha etkili ve sık yapılması gereken eylemler halinde gelmiştir.  2000’li yılların başından beri hızla gelişen iletişim çağı ve internet teknolojileri başlarda bu iş ve proje takibi işlerini çok çok kolaylaştıran nimetler sundu.  Örneğin; MS Office programları. Fakat son yıllarda bu hızlı gelişim önü alınmaz bir halde devam edince artık bu bahsettiğim Office programlarını bile solda sıfır bırakacak yazılımlar geliştirildi.

Bu vesileyle artık projenin içinde yer alan bütün elementleri bir arada ve koordineli biçimde takip etmek mümkün hale gelmiş. Proje takibiyle alakalı çalışan, yönetici ve müşterileri sürece dahil etmek kolay bir hal almıştır. Bunun yanında proje yönetimi de ister istemez daha kolay ve kaliteli bir hale gelmektedir. Çünkü artık “kobi takip” gibi programlar sayesinde projenin durumu ve süreçlerin işleyişiyle alakalı anlık bildirimler almak bile mümkün bir yönetici için. Bu anlık bildirimleri aynı zamanda projenin diğer çalışanları ve müşterilerde kendilerini ilgilendirdiği düzende alabirlir. Bir proje genel anlamda her yönüyle tamamlanırken artık herkesin iş takip yönünden yükü hafiflemiş oluyor.

“Kobi takip” in ayrıca sadece tek proje değil birden çok projeyi önem sırasına göre takip imkanı sağlaması da başka bir güzelliği diyebiliriz. Bu yönüyle program aynı zamanda projenin muhattapı olan diğer teknik elemanların da hangi işi ne zaman ve nasıl gerçekleştireceği konusunda otomatikman bilgilendirme yapmış oluyor.

Yöneticinin önüne proje sürecini bütün çıplaklığıyla serdiği için  yöneticilere anlık müdahale imkanı sağlıyor. Sıfır hata politikasıyla işlemesi gerektiğini göz önüne alırsak bu tür geniş ve detaylı görüş açısı sağlama özelliği gerçekten çok etkili görünüyor. Zira iş takibi esnasında gözünüzden kaçan ufak bir detayın size büyük zaman ve para kaybettirme ihtimali olduğunu unutmamamız gerekiyor.

İş ve Proje Takibi

Programı öne çıkaran bir diğer özelliği ise iş ve proje takibinin yanında, kasa takibini de yapıyor olması. Yani müşterilerle aranızda olan ödemeler ve her türlü para alış-verişinin de girdileriyle takibini yapmanızı mümkün kılıyor.

Baştan beri bu programın proje takibi yaparken projenin bütün unsurlarına açık olduğundan bahsettik. Peki bunu nasıl yapıyor diyecek olursanız. Şöyle; yönetici olarak farklı kullanıcı hesapları oluşturup bunlara farklı erişim hakları verebiliyorsunuz. Herkes kendisini ilgilendiren yerlerden bu iş takip sürecine katılmış oluyor. Bu hem çalışanlarınızın verimi açısından hem de müşterilere karşı şeffaflığınızı gösterme açısından gerçekten büyük bir önem taşıyor.

Çalışanlar hem kendi verimlerini hem de süreçteki yerlerini görüp gerektiği yerde sizin müdahalenize gerek duymadan kendi kendilerine insiyatif kullanabiliyorlar. Onların bunu yapmadığı yahut yapamadığı yerde de yönetici istediği müdahale veya görev değişikliğini gerçekleştirebiliyor.

Bu yazıyı paylaş