Proje Süreç Yönetimi

Proje Süreç Yönetimi

Proje Süreç Yönetimi

Proje süreç yönetimi modülümüz ile projenize başlamadan önce bir çalışma şemasını belirlemeniz gerekebilir. Bu durumda Kobi Takip Yazılım olarak geliştirdiğimiz UPSIS yazılımızda bulunan Proje Süreç Yönetimi modülümüz sayesinde gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Gantt Şeması teknolojisi kullanarak basit ve pratik bir şekilde proje çalışma sisteminizi günlük şekilde tanımlayabilirsiniz. Şema üzerinde değişiklikleri rahatça yapabildiğiniz gibi şema görselini çıktı alarak veya mail ile ekibinizdeki arkadaşlarınıza paylaşabilirsiniz.

 

Gantt Çizelgesi Nedir?

Gantt çizelgesi, Henry Gantt tarafından tasarlanan, iş yönetiminde planlılığı sağlamaya yönelik grafik tasarımı. Proje adımlarının proje başlamadan önce, toplamda belirlenen sürelere bölünüp görsel olarak görebilmemize yarar. İş için öngörülen sürenin “ilerisinde miyiz yoksa gerisinde miyiz?” sorunsalını görsellik kullanarak çözme konusunda birebir olan bu çizelgeye itaat edebilmek de ayrı bir meziyet. Gantt’a göre, grafiksel günlük denge, “İşi programlamak ve kaydetmenin bir metodu”dur. Gantt’ın yapısı ise konu resminde de örneğini koyduğum şekildedir. İşin bölümleri sol sütunda sıralanır. Takvim ise grafiğin üst kısmında gün gün yazılır. Ardından hangi bölüme kaç gün harcanacak ise yatay çizgiler ile belirlenen gün kadar çizilir. Her bölüm diğer adımlardan hangilerine bağlı olduğu daha rahat görülür. Hangi adımlara ne zaman başlanacağı da yine bu görsel çizelge ile planlanır.

Hangi Sektörülerde Kullanılır?

Aslında belli bir sektörü var diyemeyiz. İnşaat sektöründen yazılım sektörüne kadar iş planlaması gerektiren birçok sektörde kullanılabilir.

Referans Linkler : http://tr.wikipedia.org/wiki/Gantt_çizelgesi

Bu yazıyı paylaş