İş Takip Programı

iş takibi programı

İş Takip Programı

İş takip programı işletmenize ait işlerin belirli bir standart ve disiplin çerçevesinde yürütülmesinde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış bir programdır. Program ile çalışanlarınıza iş görevleri tanımlar ve yapılan işlerle ilgili süreci takip edersiniz. İşin hangi aşamada olduğu ve iş ile ilgili yorumları inceleyerek süreç takibi yapabilirsiniz.

İş takip yazılımını geliştirirken öncelikle bu konuda ihtiyacı bulunan firmalar ile birlikte çalışıldı. Uygulama esnasında geliştirilerek tüm ihtiyaçlar karşılandı. İş takipleri hem çalışanlar hem de işveren açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Belirli bir iş disiplini oluşturmak amacıyla kullanıldığında iş performansını %80 oranında arttırdığı görülmektedir.

Kobi Takip yazılım olarak geliştirdiğimiz iş takip programı ile birlikte gelişmiş personel yönetim sistemine de sahip olacaksınız. Personel yönetimi ile personellerinize haftalık programlar şeklinde işler tanımlayabilir, maaş ve puantaj verilerini listeleyebilirsiniz. Ayrıca izin günleri tanımlayabilir ve zimmet kaydı oluşturabilirsiniz.

Dileyen müşterilerimiz için Teklif formu oluşturma, satın alma yönetimi, stok, cari ve kasa yönetim ekranları da aktif edilebilir.

Yazılımı hemen test edip kullanmak için lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderiniz. Satış temsilcimiz hemen size geri dönüş yapacaktır.

Numaranızı bırakın biz arayalım

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Bu yazıyı paylaş